Birinci İşlemci
İkinci İşlemci
Karşılaştır
Yazmaya başla ve yazarken listeden çıkan bir modeli seç
veya

Önbellek

Sistem belleğinden gelen veriler çoğunlukla CPU'nun hızına yetişemezler. Bu problemi çözmek için CPU içinde yüksek hızlı hafızalar bulunur. Ön bellek çalışmakta olan programa ait komutların ve verilerin geçici olarak saklandığı yüksek hızlı hafızalardır.

Bir önbelleğin çalışması ,kabaca özetlenirse, işlemci yeni bir veri istediğinde belleğe erişmek istemesiyle başlar. Veri öbeği önce önbellekte aranır ve bulunursa gerekli öbek işlemci tarafından alınır. Bulunamaması durumunda ise aranılan veri için bir üst düzey bellek kontrol edilir. Bu kullanılan yapıya göre ana bellek veya 2. düzey bir önbellek olabilir. Aranılan veri bu bellekten çekildikten sonra, önbelleğe de yazılması gerekir. Bunun için yaz-sil denetimi kullanılarak seçilen öbeklerin yerine yenileri yerleştirilir.

İşlemcinin önbelleğe yazım işlemini gerçekleştirmesi için ise yazma denetimi kullanılır. Yazma denetiminin kararına göre veri önbellekle, belleğe aynı anda veya öbekler önbellekten çıkarılırken yazılır. Bu aşamada genellikle bir yazma arabelleği kullanılır. Yazılacak veriler ara belleğe yerleştirilir ve bir üst düzeye yazma işlemini bu ara bellek gerçekleştirir.

Kaynak: Wikipedia.org